FORUM JE MIGRIRAO NA ADRESU http://bandolerosi.com

FORUM JE MIGRIRAO NA ADRESU http://bandolerosi.com OČEKUJEMO VAS !!!

HomeHome  FAQ/УпутствоFAQ/Упутство  Региструј сеРегиструј се  ПриступиПриступи  
BANDOLEROSI CREW
Bandolerosi On VimeoBandolerosi On Google+Bandolerosi On TwitterBandolerosi On FacebookBandolerosi On YouTubeBandolerosi On Skype
PRATITE NAS !!!

Share | 

Ћирилица

Погледај предходну тему Погледај следећу тему Go down 
АуторПорука
Данијел
Заслужни члан
Заслужни члан

Male
Локација : Novi Beograd
Registration date : 19.02.2009
Број порука : 1248
Бодова : 2092

ПорукаНаслов: Ћирилица   Sun Jul 05, 2009 9:47 am

[You must be registered and logged in to see this image.]ЛАТИНИЗАЦИЈА Србије последњих година је узела маха. Од културног и националног обележја, ћирилица је данас постала угрожена врста, којој прети коначни одстрел. Колико је стање алармантно, најбоље показује сурова шала, да Срби користе ћирилицу још само на смртовници и надгробним споменицима, иако ни то више није правило. Латиница је, нажалост, постала једино комерцијално писмо у Србији. Уговори банака, рачуни за плаћање, називи фирми и компанија у Србији се искључиво пишу латиничним писмом.
Ћирилице нема чак ни на етикетама за упутство, које се лепи на увозне производе. Такође, креатори свих комерцијалних билборда на улицама као да никада нису чули за Вука Караџића. Чак се и произвођачи, чије је име деценијама писано на ћирилици (попут "Књаза Милоша"), последњих година окрећу "модерном" писму.
И туристичке табле у Београду написане су латиницом, под изговором да "се странци лакше снађу", иако одмах поред стоји и упутство на енглеском језику. Град Москва, која има немерљиво већи број туриста од Београда, има тек покоју таблу на енглеском језику, док су табле са латиницом у руској престоници незамислива појава. То најбоље потврђује чињеница да су и табле ресторана "Мекдоналдс" у Русији искључиво на ћирилици. Дневне новине које излазе на ћирилици могу се избројати прстом једне руке, док је готово немогуће пронаћи недељни или месечни часопис са српским писмом. Слична ситуација је и када су књиге у питању. На питање зашто, издавачи се правдају да новине и књиге на ћирилици могу да продају само Србима, док овако купце могу да пронађу и међу националним мањинама, у Хрватској или БиХ. Другим речима, за незнатно већи профит, изгледа да смо спремни и да се одрекнемо националог обележја.
Стиче се утисак да је знатан део маркетиншких, трговачких и услужних занимања, од дизајнера у великим компанијама, до ситних трговаца, поверовао да ће одабиром латинице постати модерни и да ће се тако лакше приближити потрошачима. Многи дојучерашњи власници СТР или СУР, данас се утркују ко ће на своју радњу да стави упечатљивији назив на енглеском.
- Вероватно већина њих и не зна шта те речи значе. Ипак, још је горе када кафани или продавници дају српско име, а напишу га латиницом. У питању је обичан примитивизам. Никада у српској историји, латиница није била овако доминантна, чак ни када смо живели у Југославији - каже историчар др Василије Крестић.
А да Европска унија нема апсолутно ништа против ћирилицe, најбоље показују примери Грчке и Бугарске. ЕУ је ћирилицу прогласила за једно од својих званичних писама, а Бугари су чак издејствовали да од 2010. године, када евро постане званична валута у овој земљи, све новчанице буду штампане искључиво на ћирилици! - То само показује да Бугари имају више достојанства од нас. Додворавамо се и понижавамо, иако од нас то нико ни не тражи. Нажалост, ми смо губитници, нација која не зна где иде и шта ради - категоричан је Крестић. И сами странци, чини се, више поштују Вукову азбуку од нас самих. Компанија за компјутерске програме "Мајкрософт", као и најпопуларнији претраживач на Интернету "Гугл", своје апликације на српском језику су урадиле на ћирилици. Многе стране компаније при уласку на српско тржиште су у почетку кренуле искључиво са употребом ћирилице, али су брзо одустале, када су схватиле да домаћи пословни свет зна само за латинично писмо.

Извор: Вечерње Новости
Аутор: A. Palić, 04.07.2009
Назад на врх Go down
http://srbija.goodearths.com
Suncica
Заслужни члан
Заслужни члан

Female
Registration date : 08.04.2009
Број порука : 207
Бодова : 412

ПорукаНаслов: Re: Ћирилица   Sun Jul 05, 2009 7:45 pm

Kada biste mi dali tekst da pročitam, uzeli ga i pitali kojim pismom je napisan srpski
ne bih znala da odgovorim. No
Na takve stvari ne obraćam pažnju...Nebitno mi je...
...Potpisujem se ćirilicom... pišem latinicom.

Upala sam u zamku latinizacije. srbsti
Назад на врх Go down
Јасна
модератор
модератор

Female
Registration date : 17.02.2009
Број порука : 1441
Бодова : 2935

ПорукаНаслов: Re: Ћирилица   Sun Jul 05, 2009 8:56 pm

Да баш тако, а рецимо наша држава не обраћа пажњу ни на ово:
- ако је неки документ написан једним писмом, неважећи је ако се попуни другим писмом.
По закону је тако, али тога се нико не придржава, нити се таква документа проглашавају неважећим!
Назад на врх Go down
http://srbija.goodearths.com/forum.htm
Daca
разводник
разводник

Female
Локација : Resnik
Registration date : 30.06.2009
Број порука : 9
Бодова : 13

ПорукаНаслов: Re: Ћирилица   Sat Aug 29, 2009 1:21 pm

samo da pohvalim Danijela i Jasnu sto koriste cirilicu.Ja inace,iskljucivo pisem cirilicom,ali sto se kompjutera tice,tu ce mi trebati vezbe. U svako slicaju kolce
Назад на врх Go down
sneza
Заслужни члан
Заслужни члан

Female
Број порука : 917
Бодова : 1547

ПорукаНаслов: Re: Ћирилица   Sat Aug 29, 2009 1:38 pm

Ja moram da priznam i stidim se toga , ali ja iskljucivo pisem latinicom jos iz osnovne skole.
Cak sam i zaboravila neka slova kako se pravilno pisu tj, treba mi malo vremena da se setim nekog slova
.
Sta reci nego da sam potpuno latinizovana.
Trebalo bi mi dosta vremena da potpuno predjem da pisem pravilno cirilicom.
SRAM ME BILO. srbsti
Назад на врх Go down
Данијел
Заслужни члан
Заслужни члан

Male
Локација : Novi Beograd
Registration date : 19.02.2009
Број порука : 1248
Бодова : 2092

ПорукаНаслов: Re: Ћирилица   Sat Aug 29, 2009 5:41 pm

Daca ::
samo da pohvalim Danijela i Jasnu sto koriste cirilicu.
Што се мене тиче ја је (ћирилицу) чвркам уз помоћ тастатуре. И то је то. Пишем искључиво латиницом. Нисам имао ту срећу па да је у школи научим, јер сам живео у Словенији.
Током целог мог школовања у дежели (основна и 2 године средње школе) српском то јест српско-хрватском језику је била додељена част у петом разреду основне школе и то ћирилици само једно полугодиште.
Жао ми је јер је ћирилица стварно предивно писмо, али трудим се где год могу ја је користим па је то случај и овде на форуму.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Назад на врх Go down
http://srbija.goodearths.com
spidi
уредник
уредник

Male
Локација : Medak-ZEMUN
Registration date : 18.02.2009
Број порука : 1232
Бодова : 1846

ПорукаНаслов: Re: Ћирилица   Sun Aug 30, 2009 7:18 am

Snezo nije to sramota, nemoj da se stidis. Znam neke profesionalne vozace koji su zaboravili znakove pa ih nije sramota.
Назад на врх Go down
http://www.spidistamparija.co.rs/
sneza
Заслужни члан
Заслужни члан

Female
Број порука : 917
Бодова : 1547

ПорукаНаслов: Re: Ћирилица   Sun Aug 30, 2009 4:59 pm

HVALA SPIDI SAD MI JE LAKSE.
Назад на врх Go down
spidi
уредник
уредник

Male
Локација : Medak-ZEMUN
Registration date : 18.02.2009
Број порука : 1232
Бодова : 1846

ПорукаНаслов: Re: Ћирилица   Sat Feb 27, 2010 8:35 pm

A evo i jedne reklame (nije moja hvala bogu), ovaj je nepismen dibidus.

Назад на врх Go down
http://www.spidistamparija.co.rs/
Sponsored content

ПорукаНаслов: Re: Ћирилица   

Назад на врх Go down

Ћирилица
Погледај предходну тему Погледај следећу тему Назад на врх 
Страна 1 of 1